Tayland’ın Babalar Günü

Father's Day in Thailand

Dünya’daki birçok ülke, Babalar Günü’nü kutlamak için haziran ayının üçüncü pazar gününü seçmiştir ve bu pazar gününün rast geldiği tarih, her yıl değişir.

Zengin bir kültüre ve tarihe sahip olan Tayland’da ise, Babalar Günü dahi dünyanın geri kalanından daha özel bir anlama sahiptir.

Tayland’da Babalar Günü, yalnızca babaların çocukları üzerindeki emeklerini kutlamak için değildir. Bu özel gün hem bir ulusal bayramdır, hem de 1927-2016 arasında yaşamış olan Kral Bhumibol Adulyadej, Rama IX’in doğum günüdür. Babalar Günü’nün 5 Aralık olarak seçilmesinin anlamlı yanı da burada saklı: Kral Bhumibol Adulyadej, Tayland’a katkıları nedeniyle “ulusun babası” olarak görülür. Bu sebeple öncelikli olarak 5 Aralık’ta ulusun babası anılır.

Kral Bhumibol Adulyadej’in hayatta olduğu yıllarda, kralın doğum günü olan bu tarih, ulusal bayramlar arasındaki en özel olanlardan biriydi; Taylandlılar doğum günlerinde konuşma yapan kralı görmek için meydanlarda bir gece öncesinden kamplar kurar ve bu özel günü coşkuyla geçirirlerdi.

Günümüzde ise resmi tatil olan Babalar Günü’nde, Kral Bhumibol Adulyadej’i anılır, Bangkok ve diğer şehirlerde törenler düzenlenir.

Babalar Günü’nde herkes kralın rengi olan sarı renkte giyinir, babaları ve büyükbabalarına kana çiçeği hediye eder ve tapınakları ziyaret etmeyi de ihmal etmez.

Bu yıl, Tayland’ın Babalar Günü’nü de takvimlerinize ekleyip Babalar Günü’nü iki kez kutlamaya ne dersiniz?


Diğer Yazılar

The World's Best Food - Massaman Curry

Dünyanın En İyi Yemeği - Massaman Köri

2021 Çin Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Tom Yam Soup

Tom Yam Çorbası

Turkish
TR