Haftanın ÇokÇok Lezzetlisi Pad Thai

Food Of The Week - Pad Thai

Pad Thai… Tayland'a ayak bastığınız andan itibaren her köşe başında karşılaşacağınız, ülkenin en gözde lezzeti!

Pad Thai Noodle sadece Tayland’da değil, tüm dünyada çok sevilir. Öyle ki, “Dünyanın En İyi Yiyecekleri” listesinde 5. sırada yer almıştır.

Peki nedir Pad Thai’yi dünya çapında ün kazandıran?

Pad Thai, Tayland mutfağının en önemli kuralına uyar: tuzlu, tatlı, ekşi, acı ve baharatlı olmak üzere 5 farklı tadı aynı yemeğin içinde mükemmel bir ahenkle sunar.

Pad Thai tüm bu tatları barındırmasının yanı sıra her damak zevkine uygun şekilde hazırlanabilir. Taze soğan, soya filizi, demirhindi meyvesi sosu, soya sosu ve yumurta içeren Pad Thai Noodle sebzeli, tavuklu, biftek veya karidesli olarak seçilebilir.

Birbirinden renkli ve lezzetli Pad Thai malzemeleri arasında öne çıkan demirhindi meyvesi sosunun antienflamatuar özelliği sayesinde Pad Thai’nin her bir lokması sizi kalp hastalıklarına, kansere ve diyabete karşı korumaya yardımcı olur.

Tüm bunların yanı sıra, Pad Thai’nin ortaya çıkışına dair hikaye de bu lezzeti özel kılar. 1938'den 1944'e ve 1948'den 1957'ye kadar Tayland Başbakanı olan Mareşal Plaek Phibunsongkhram ülkede bir birlik ve kimlik oluşturma hedefiyle yola çıkarak “milli bir yemek” yaratmak için bir yarışma düzenlemiş ve yarışan lezzetler arasından Pad Thai birinci seçilmiştir. Elde ettiği bu birincilik sayesinde Pad Thai önce Tayland’ın dört bir yanında, ardından da tüm dünyada yaygınlaşmıştır.

Pad Thai’nin ortaya çıkışına dair anlatılan bir diğer iddia da, II. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan pirinç kıtlığı nedeniyle noodle tüketiminin teşvik edilmesi üzerine yaratılan bir lezzet olmasıdır.

Haftanın yiyeceği Pad Thai Noodle’la tanışmayı unutmayın!


Diğer Yazılar

Interesting Details About The Thai Cuisine

Tayland Mutfağına Dair İlgi Çekici Detaylar

2021 Çin Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Thai Vegetarian Festival

Tayland Vejetaryen Festivali

Turkish
TR