2021 Çin Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Miladi takvime göre yepyeni bir yıl başlayalı epey oldu. Ancak Tayland’da yaşayan Çinlileri ve Çin kökenli Taylandlıları bir yeni yıl heyecanı daha bekliyor.

Çin Yeni Yılı’nın kutlandığı tarih, ay takvimine göre her yıl farklı bir güne denk geliyor. Bu yıl Çin Yeni Yılı, Çin’de ve dünyanın dört bir yanında 12 Şubat’ta kutlanacak.

Nüfusunun %14’ünü Çin kökenlilerin meydana getirdiği Tayland da; ailelerin bir araya geldiği, tanrılara ibadet edilen ve ataların anıldığı bu heyecanlı günden geri kalmıyor. Özellikle Çinlilerin yoğun olarak yaşadığı Chiang Mai, Phuket ve Bangkok’ta bulunan Chinatown’da büyük kutlamalar düzenleniyor. Sokaklar şölen alanına dönüyor; akrobasi, dans, “aslan dansı” ve maytaplar ile eğlenceli hale geliyor.


Çincede “Chūnjíe” olarak adlandırılan Çin Yeni Yılı, “Bahar Festivali” anlamına geliyor ve yeni yıl, kışın sona erdiği anlamına geliyor. Çin Yeni Yılı genellikle üç kutlama gününe ayrılıyor. İlk gün hazırlıklar yapılıyor, yiyecek alışverişleri tamamlanıyor ve evler kutlamalar için tertemiz hale getiriliyor. İkinci günde atalar anılıyor, yaşlılar ve aile ile vakit geçiriliyor, birlikte sofralar kuruluyor. Son gün olan üçüncü günde ise çalışmaya ve seyahate ara verilip dinlenme evresine geçiliyor.


Tayland’daki Çinliler, Çin Yeni Yılı’nda kırmızı renk giymenin kendilerine uğur getireceğine inanıyorlar. Sadece kıyafetler renklenmiyor; evler de kırmızı fenerler, posterler ve Çince kaligrafi baskılarıyla ile süsleniyor. Efsanevi canavar olan Nien’in Çin Yeni Yılı’nda evlere geleceğine inanıldığı için kendisine kuru meyveler hazırlanıyor ve onu korkutmak için maytaplar kullanılıyor.


Bir diğer gelenek de, ebeveynlerin ve aile büyüklerinin gençlere verdiği “kırmızı zarflar” yani Çin’de adlandırıldığı şekilde “ang-pao” veya “hóngbāo”. Kırmızı zarflar içerisinde verilen paranın, yeni yılda uğursuzluklardan veya kötü ruhlardan koruyacağına inanılıyor. Zarflar aynı zamanda, “kötü ruhlardan arınma parası” anlamına gelen “yāsuìqián” olarak da adlandırılıyor.


Çin Yeni Yılı kutlamaları süresinde geçerli tabular veya inançlar, kişinin Çin’in hangi bölgesinden olduğuna göre değişiklik gösteriyor. Bazı bölgeler; bu süreçte bedenin veya evin temizlenmemesi gerektiğine, bazıları keskin nesnelerin kullanılmamasının doğru olacağına, diğerleri ağır işler yapmamanın gerektiğine, bazıları ise de uğursuz sözler edilmemesi gerektiğine inanıyor. Aksi takdirde tüm yıl uğursuzlukla geçebilir!


Tayland’daki Çin Yeni Yılı kutlamalarında, sofralar hem Çin yemekleri, hem de Tayland yemekleri ile donatılıyor. Yemeklerin sembolik anlamları da var; örneğin sofralardaki bütün olarak servis edilen buğulanmış tavuk veya ördek “bütünlüğü”, portakallar ise “varlığı ve iyi şansı” sembolize ediyor.


Çin Takvimi’ne göre önümüzdeki yıl, öküz yılı olacak. Öküz yılının temsil ettiği şekilde şans getirmesi dileğiyle!

Fotoğraf: Lise Wong

Diğer Yazılar

Happy Wan Dek to Thai Children!

Taylandlı Çocukların Wan Dek Günü Kutlu Olsun!

Tom Yam Soup

Tom Yam Çorbası

Turkish
TR