Tayland Mutfağına Dair İlgi Çekici Detaylar

Interesting Details About The Thai Cuisine

Tayland mutfağı, tatlar arasında denge yaratmasıyla öne çıkan, rafine ve sağlıklı bir mutfaktır.

Güneydoğu Asya mutfakları arasında kendine özgü bir kimlik yaratmış ve dünya genelinde nam salmış Tayland mutfağının ilginç yönleriyle tanışmaya ne dersiniz?

Tayland mutfağı “paylaşmak” demektir

Tayland kültüründe birlikte yemek yemek, gerçekten de paylaşmak ile eşdeğerdir. Birlikte yemeğe çıkan aileler veya dostlar, yemek seçimlerini “bireysel” görmezler. Herkes bir sipariş verir, siparişler masada ortak bir şekilde yenilecek şekilde servis edilir ve bu sayede masadaki herkes farklı lezzetleri de tatma fırsatı elde eder.

Birliktelik ve paylaşmak öyle önemlidir ki, tek başına yemek yemenin kötü şans getireceğine dair bir inanç dahi yerleşmiştir.

Taze malzeme tercihi

Tayland mutfağının besleyici olmasının ardında yalnızca kullanılan malzemelerin sağlıklı olması yatmıyor. Kurutulmuş veya muhafaza edilerek bekletilmiş malzemelerin yerine, her daim taze otların, sebzelerin ve meyvelerin kullanılması da Tayland’a özgü yiyecekleri besleyici kılan özelliklerden.

Tayland mutfağının olmazsa olmazı, pilav!

Tayland mutfağında her bir pirinç tanesi çok önemlidir ve asla ziyan edilmez. Her bir öğünün önemli bir parçası olan pilav, Tayland dilinde selamlaşmada dahi kullanılır. “Gin kôw rĕu yang?” -“Pilavını yedin mi?” cümlesinde görüldüğü gibi pilav, dillerden düşmeyen bir lezzettir.

Chopstick kullanımı

Çin mutfağı, Tayland mutfağını tarih boyunca etkilemiş olmasına rağmen chopstick’ler pek tercih edilmez. Bunun yerine çatal ve kaşık kullanılır; çatal, yemekleri kaşığa yönlendiren yardımcı bir araçtır.

Öğün içeriklerinin zamanla pek ilgisi bulunmaz

Kahvaltı deyince çoğu kültürün aklına doğal olarak acı noodle veya pilav gelmeyebilir. Ancak Tayland’da öğle veya akşam yemeği seçeneklerini kahvaltıda da tüketmek çok olağandır.

Diğer Yazılar

Ingredients that make the Thai cuisine a balanced and healthy one

Tayland Mutfağını Dengeli ve Sağlıklı Kılan Malzemeler

2021 Çin Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Food Of The Week - Pad Thai

Haftanın ÇokÇok Lezzetlisi Pad Thai

Turkish
TR