Özel Günlerde Tercih Edilen Tayland Tatlıları

Thai Desserts for Special Occasions

Budist bir ülke olan Tayland’daki kutlamaların ve şölenlerin sayısı epey fazladır. Bu özel günlerde Tayland sofralarına hangi tür tatlıların eşlik ettiğini merak ettiniz mi?

Özenle hazırlanan Tayland sofralarının özel günler için de ince düşünülmüş tatlılar içermesine şaşmamalı.

Özel günlerde tüketilen lezzetlerden en önemlisi “Foi thong” adı verilen bir tatlıdır. Foi thong, hem sembolik bir anlama sahiptir hem de tüm Tayland yemekleri gibi özen gösterilerek hazırlanır. Yumurta sarısı içeren karışıma incecik, tel tel bir şekil verilir ve şeker şurubu içerisinde kızartılır. Kızardığında altın rengini alan bu tatlı, Türkçede “altın iplik” anlamına gelir. Foi thong’un ikram edilen kişilere uzun bir ömür kazandırdığı ve şans getirdiğine inanılır. Bu nedenle de düğünler başta olmak üzere özel günlerde iyi dileklerin göstergesi olarak ikram edilir.

Güzel günleri daha da güzelleştirmek belki de dünyanın her yerinde tatlıların görevidir. Taylandlılar normal günlerde öğünlerini birer meyve ile sonlandırırken, özel günlerde tatlılar servis edilir. Bu tatlılar, iki kategoriye ayrılır. “Kanom” olarak adlandırılan kek gibi tatlılar ve muz ya da hindistancevizi sütü gibi sıvı tatlılar.

Siz de “Tatlı yiyip, tatlı konuşmak” istediğiniz özel günlerinizde Tayland “Kanom” tatlılarından Muzlu Tart ve Yeşil Çaylı Cheesecake ikram edebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Regional Thai Cuisine

Bölgesel Tayland Lezzetleri

2021 Çin Yeni Yılınız Kutlu Olsun

The World's Best Food - Massaman Curry

Dünyanın En İyi Yemeği - Massaman Köri

Turkish
TR