Tayland Vejetaryen Festivali

Thai Vegetarian Festival

Tayland’da her yıl 9 gün boyunca rengarenk ve özel bir festival düzenlenir. Festivalin kesin zamanı Çin Ay Takvimi uyarınca değişmekle birlikte genellikle ekim ayına rast gelir. 9 günlük bu festival boyunca Çin kökenliler başta olmak üzere tüm Taylandlılar “Tessagan Gin Jay” olarak adlandırılan Vejetaryen Festivalini kutlamak üzere bir araya gelirler.

Festivalin kökenleri Taoizm’e dayansa da zaman içerisinde Tayland Budizmi’nde de önem kazanmıştır. En büyük kutlamalar, halihazırda hareketli ve heyecanlı bir kimliğe sahip olan Bangkok’da ve Phuket Adası sokaklarında gerçekleşir. Ancak festivalin tek adresi bu iki nokta değildir. Tayland’ın dört bir yanı bir şölen alanına döner.

Vejetaryen Festivali, “vejetaryen” olarak adlandırılır fakat aslında “vegan” olduğu söylenebilir: Dokuz günlük festival süresince hem et ürünleri tüketilmez, hem de yumurta veya süt gibi hayvansal tüm gıdalardan uzak durulur. Tüketilmeyen gıdalara keskin tadı ve kokusu olan sarımsak ve soğan da dahildir.

Tayland’daki Vejetaryen Festivali’nin kökeni, vejetaryen beslenmenin giderek artan bir popülerlik ve anlam kazandığı modern zamanlardan çok daha öncelere dayanır. Anlatılanlara göre festivalin ortaya çıkış tarihi yaklaşık 1825 yılına denk gelir. 1825’de Çin’den Phuket Adası’na gelen bir opera topluluğu sıtma hastalığına yakalanmıştır. Hastalıktan kurtulmaya niyet eden sanatçılar, bedenlerine iyi geleceğine inandıkları şekilde vejetaryen beslenip Dokuz İmparator Tanrı’ya yakarmaya karar verirler. Bir süre sonra gerçekten de iyileşir ve herkesi şaşkınlığa uğratırlar. Bu güzel gelişmenin anısına vejetaryen beslenmenin ruhu ve bedeni arındırdığına inanılmış, Dokuz İmparator Tanrı’yı onurlandırmak için her yıl dokuz gün kutlamalar yapılmaya başlanmıştır.

Festival boyunca özellikle Çin tapınaklarının çevreleri, yan yana sıralanmış yemek stantlarıyla dolup taşar. Üzerinde kırmızı renkte “Jay” (vejetaryen) yazan sarı bayraklarla işaretlenen bu standlarda festivalin anlam ve önemine uygun yiyecekler satılır.

Tayland sokakları “arınmak” isteyenleri sadece yemek yemeye değil, tapınaklarda yapılan ritüelleri izlemeye, müzik dinletilerine katılmaya ve bir hayli hayret içerisinde bırakan performans gösterilerini izlemeye davet eder. “Performans gösterisi” biraz hafif bir tanım esasında. Dokuz İmparator Tanrı tarafından korunacağına inanan bazı kişiler, festivalin düzenlendiği belirli sokaklarda yanaklarından iğne, bıçak, kılıç gibi nesneler geçirirler. Acı hissetmediklerini iddia eden bu kişilerin amacı belki de inançlarını pekiştirmektir.

Siz de bu ilginç festivali leziz bir vejetaryen yemeğiyle kutlamak ister misiniz? Çok Çok Thai’nin Sebzeli Kızartılmış Börek, Massaman Köri ve Vejetaryen Köri seçenekleriyle Vejetaryen Festivali’nin bir parçası olabilir, hem ruhunuzu hem bedeninizi arındırabilirsiniz!


Diğer Yazılar

Food Of The Week - Pad Thai

Haftanın ÇokÇok Lezzetlisi Pad Thai

2021 Çin Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Happy Chulalongkorn Day Thai-Everything-Lovers!

Chulalongkorn Günü Kutlu Olsun!

Turkish
TR