Dünyanın En İyi Yemeği - Massaman Köri

The World's Best Food - Massaman Curry

Sizce dünyanın en iyi yemeği hangisi? Kendi favoriniz olan yemek mi? Annenizin yemekleri mi? Yoksa dünyanın en iyi mutfağına sahip olmakla nam salmış ülkelerin yemekleri mi? Cevabınız bu üç sorudan biriyse sizi şaşırtacak bir haberimiz var: Dünyanın en iyi yemeği açıklandı; ve bu yemek bir Tayland yemeği!

CNN’in hazırladığı “Dünyanın En İyi 50 Yiyeceği” listesine göre Massaman Köri, tüm dünyadaki en leziz yemek. “Körilerin Kralı” olarak bilinen Massaman Köri böylece “Tüm Yiyeceklerin Kralı” olmaya hak kazanmış oldu.

Tayland’un ulusal yemeği olan Massaman Köri, her Tayland yemeği gibi baharatlı, keskin tatlı ve benzersiz. Ancak ulusal bir yemek olmasına rağmen kökenleri, Tayland’ın komşu ülkesi olan Malezya’ya dayanıyor. Bunun nedeni ise Tayland ve Malezya’nın arasında 17. yüzyılda güçlü bağların olması ve kültür alışverişinin yaygınlaşmasıydı. Massaman Köri de, Tayland’ın kültür alışverişi sayesinde edindiği iyi bir “mutfak değeri”.

Demirhindi meyvesi suyu, patates, arpacık soğan, Hindistan cevizi sütünden oluşan ve seçiminize göre tavuk, biftek veya tofu ile hazırlanan dünyanın en iyi yemeğini Çok Çok Thai’de deneyebilirsiniz. Umarız Massaman Köri sizin en sevdiğiniz yiyecekler arasında da bir numaraya taşınır!

Referans: https://edition.cnn.com/travel/article/world-best-food-dishes/index.html


Diğer Yazılar

Thai Desserts for Special Occasions

Özel Günlerde Tercih Edilen Tayland Tatlıları

2021 Çin Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Father's Day in Thailand

Tayland’ın Babalar Günü

Turkish
TR