Tom Yam Çorbası

Tom Yam Soup

Akşam Yemeğinde Bir Kase Kültürel Miras Adayına Ne Dersiniz?

Kültürel miras ve yemek içeriğini bir arada görmeye alışkın değilsiniz, değil mi? Ama konu Tayland mutfağı olunca böyle sürprizlere pek de şaşırmamak gerekir.

Söz konusu kültürel mirasın bir çorba olduğunu söylesek? Tom Yam Çorbaları, Tayland yemekleri arasındaki en popüler lezzetlerden. Tayland Kültür Bakanlığı da bu değerin farkında olduğu için Tom Yam Çorbalarının UNESCO’nun somut olmayan kültürel mirasları listesine girmesi için hazırlık yapıyor.

Tom Yam çorbalarının tarihi çok eskilere dayandığı için tam olarak ne şekilde ortaya çıktığı bilinmiyor ancak Chao Phraya Nehri’nde bolca karides bulunması nedeniyle Orta Tayland’da hazırlanıp tüketilmeye başlandığı düşünülüyor. Karidesle başlayan malzeme listesine zaman içinde çok farklı tatlar ve içerikler eklenmeye devam edilmiş ve tarifler de, çorbanın lezzeti de zenginleşmiş.

Tom Yam çorbalarının Taycadaki anlamı ise tam olarak çorbanın karakterini ortaya koyan kelimelerden meydana geliyor: “Tom” kelimesi “kaynatmak”, “yam” kelimesi ise “karışık” anlamına geliyor. Tom Yam Çorbalarının istiridye mantarı, misket limonu yaprağı, acı biber, galangal, limon otu gibi sebze ve baharat karışımları eklenerek tavuklu, levrekli, karidesli veya sebzeli olarak hazırlandığı düşünülürse çorbanın isminin içeriği tam olarak karşıladığı söylenebilir. Acı ve ekşi tatlar ile mis kokulu bitkileri bir arada sunan ve özgün bir lezzete sahip Tom Yam çorbaları, Tayland Ulusal Kültür Komisyonu’nun yaptığı araştırmaya göre sadece Taylandlıların değil aynı zamanda yabancıların da en sevdiği Tayland yemeği.

Tom Yam Çorbasıyla sadece lezzetli bir şekilde karnınızı doyurmakla kalmayacaksınız. İster deniz ürünleri içeren seçeceği, ister tavuklu veya sebzeli seçenekleri sipariş edin… Tom Yam çorbaları size lezzetin yanında sağlık vaadinde de bulunuyor.

Tayland'da bulunan Kasetsart Üniversitesi ve Japonya'daki Kyoto ile Kinki Üniversiteleri yaptıkları ortak çalışma sonucunda Tom Yam çorbalarını hazırlamak için kullanılan malzemelerin kanser tümörlerini önlemekte diğer yiyeceklere oranla 100 kat daha etkin olduğunu bulmuş.

Lezzet, kültürel miras, sağlık… Tom Yam Çorbalarını denemek için başka bir nedene ihtiyaç var mı?

https://phuketthaicookingacademy.com/top-10-thai-food-by-foreigners/

https://edition.cnn.com/2001/HEALTH/diet.fitness/01/03/thai.soup/


Diğer Yazılar

Father's Day in Thailand

Tayland’ın Babalar Günü

2021 Çin Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Happy Wan Dek to Thai Children!

Taylandlı Çocukların Wan Dek Günü Kutlu Olsun!

Turkish
TR