ÇokÇokThai ve AzÇokThai adları ne ifade eder?

What do the restaurant names CokCokThai and AzCokThai mean?

ÇokÇokThai ve AzÇokThai, kuruluşundan çok daha önce üzerinde ince ince düşünülmeye başlanmış markalardır.

Uzun yıllar Tayland kültürüne ve mutfağına dair derin içgörüler elde edildikten sonra 2006 yılında konuklarına kapılarını açmış olan ÇokÇokThai, mimarisinde ve dekorasyonunda dahi Tay kültürünü yansıtır. Singapurlu mimar Kay Ngee Tan tarafından tasarlanan ÇokÇokThai binası, mimari açıdan geleneksel Tayland evlerinden ilham almıştır. Böylece bu iki restoran, Tayland’ın hem mimarisini, hem lezzetlerini hem de kültürünü deneyimlemeye davet eder.

ÇokÇokThai

Peki, ÇokÇokThai restoranının adı neyi simgeler? ÇokÇokThai ismi esasında, restoranda sunulan eşsiz tatlara dair bir ipucu sunar; menüden seçtiğiniz her bir lezzetin bir tabağı birden çok, yani Çok Çok lezzet vaat eder. Örneğin menüde öne çıkan Pad Thai Noodle’ın tek bir tabağında yeşil soğan, soya filizi, demirhindi meyvesi sosu, yer fıstığı, soya sosu, tofu ve yumurta gibi birbirinden farklı malzemenin tadına varabilirsiniz. Menüdeki Tay börekleri ise, hem sebze hem meyve içerdikleri için yine tek bir sunumda birbirinden çok farklı lezzetleri bir araya getirir.

AzÇokThai

Dünya mutfağında özel bir yer edinmiş Tay lezzetlerini İstanbul kimliğinin önemli bir parçası olan Pera’da sunmaya devam eden ÇokÇokThai’yi, 2016 yılında açılan AzÇokThai takip etmiştir. Çukurcuma’nın sanat ve tarih ile dolu sokaklarında kendine yer bulan bu ikinci restoranın adı da misafirlerine sunduklarını sembolize edecek şekilde seçilmiştir. Dekoratif öğelerinde yine Tay kültürünü yansıtan AzÇokThai, konuklarını Çukurcuma’nın samimi atmosferinde ağırlar. Restorana verilen AzÇokThai adı, bu ikinci restoranın daha butik bir konseptte olduğunu anlatır. “Less is more” (az ama öz) ilkesiyle hareket eden AzÇokThai’de menü, ÇokÇokThai menüsüne “Az Çok” benzerlik gösterecek şekilde hazırlanmıştır. Çukurcuma’nın mahalle kültürünü yansıtan bu özgün mekan, aynı zamanda Tayland’daki “street food” (sokak yemeği) geleneğini öne çıkaracak ayrıntılara odaklanır. Siparişler, tıpkı Tayland’da sunulan sokak lezzetlerinin hazırlandığı şekilde konukların tanıklık edebileceği şekilde, bir açık mutfakta hazırlanır.

İki ismin ardındakileri keşfetmek üzere restoranlarımıza davetlisiniz…


Diğer Yazılar

ÇokÇokThai Blog artık yayında!

2021 Çin Yeni Yılınız Kutlu Olsun

A Balanced cuisine - Thai cuisine

Tay mutfağında Denge Unsuru

Turkish
TR